Blog > O jakości materiałów budowlanych… i nie tylko – wywiad z Janem Pawłowskim

25 września 2014

O jakości materiałów budowlanych… i nie tylko – wywiad z Janem Pawłowskim

Witamy w pierwszej części nowego cyklu, w ramach którego, raz w miesiącu będziemy prezentować rozmowy z przedstawicielami składów budowlanych GHB (kampania „Poznajmy się”).

Naszym pierwszym gościem był Pan Jan Pawłowski, właściciel hurtowni budowlanej Janex w miejscowości Barlinek (woj. zachodniopomorskie). Pan Jan działa w branży już blisko 20 lat i można śmiało powiedzieć, że zna temat jak własną kieszeń. Zapytaliśmy go m.in. o ofertę firmy i jakość materiałów budowlanych w naszym kraju.

Zapraszamy do odsłuchania wywiadu lub przeczytania transkrypcji rozmowy.

UWAGA!!! Rozmowy odbywają się on-line. Na niektóre zakłócenia nie mamy wpływu i jakość nagrań nie jest idealna, ale oczywiście wystarczająca do komfortowego odsłuchu.
http://youtu.be/AhxLR1EXdDE

 

 

Janex Barlinek - Jan Pawłowski - materiały budowlane ghb.plGHB.PL: Witam serdecznie Panie Janku.

Jan Pawłowski: Witam, dzień dobry.

GHB.PL: Na początek proszę powiedzieć od kiedy zajmuje się Pan handlem materiałami budowlanymi i co sprawiło, że postawił Pan właśnie na tą branżę?

J.P.
: Materiały budowlane w naszej działalności zagościły w 1996 roku i od tamtej pory z dosyć dobrymi wynikami zamykamy każdy rok. Co spowodowało, że weszliśmy w materiały budowlane? Dostosowaliśmy się do sytuacji na rynku. Wcześniej naszą główną przestrzenią działania był transport, usługi sprzętem budowlanym. Naturalnie przyszedł czas na materiały budowlane, weszliśmy w to i jesteśmy do dzisiaj.

GHB.PL: No właśnie. Z jednej strony transport, z drugiej budowlanka. Te branże chyba dobrze się uzupełniają?

J.P.: Tak, dlatego do tej pory świadczymy usługi transportowe i sprzętem do prac ziemnych, przy okazji sprzedając materiały budowlane. Robimy to kompleksowo, co daje nam przewagę nad konkurencją.

GHB.PL: Skupmy się na materiałach budowlanych. Jaki asortyment znajdziemy w Janexie. W czym się specjalizujecie?

J.P.
: Nasz asortyment jest bardzo bogaty. Proponujemy materiały „od wykopu po dach”. Może trochę wyświechtane hasło, ale ono u nas funkcjonuje. Wykopiemy klientowi dziurę, przywieziemy piasek, kruszywo, materiały ścienne, strop, dach. Mamy problem jedynie z drewnem, tutaj niestety niecały asortyment jest dostępny. Oczywiście, po zakończeniu budowy jesteśmy w stanie kompleksowo zaopatrzyć klienta w materiały wykończeniowe. Nasza oferta niebawem jeszcze się powiększy, ponieważ jesteśmy na etapie ukończenia magazynu oraz dodatkowej powierzchni sklepowej.

GHB.PL: Czyli każdy inwestor, nie zależnie od tego na jakim etapie budowy się znajduje będzie obsłużony kompleksowo?
Janex Barlinek - hurtownie budowlane ghb - logo
J.P.
: Tak, będzie obsłużony od początku do końca. To dzięki zadowolonym klientom się rozwijamy i cieszy nas, że jest ich coraz więcej.

GHB.PL: Sporo mówi się o kiepskiej jakości niektórych produktów dostępnych na polskim rynku. Głośno było np. o cementach – które zawierały zbyt dużo popiołu, były też kleje, które nie spełniały deklarowanych wymagań dot. przyczepności, na temat jakości styropianów też pojawiały się negatywne newsy. Co Pana zdaniem sprawia, że mimo obowiązujących norm, wciąż można natknąć się na tzw. buble?

J.P.
: Moim zdaniem jest to zaniedbanie powołanych do tego celu urzędów. Do póki to się nie zmieni, my nie jesteśmy w stanie tej sytuacji przełamać. Kontrolowanie jakości jest obowiązkiem instytucji nadzoru i tylko wyłącznie one są upoważnione do prowadzenia tego typu działań. My, kupując materiał, nie widzimy go, opieramy się na deklaracjach, które dostajemy wraz z towarem, a te niestety czasami rozmijają się ze stanem faktycznym, na co dowodem są przykłady które Pan przytoczył. Nie jesteśmy w stanie się przed tym obronić, ale rynek zweryfikuje takich nieuczciwych producentów i szybko ich usunie.

GHB.PL: Czyli nie istnieje jakaś złota metoda, która pomogłaby nam uniknąć produktów o zaniżonej jakości, jesteśmy w tej kwestii bezradni?

J.P.: Jest to zbyt trudne, tylko w praktyce da się zweryfikować faktyczną jakość wyrobów budowlanych. To wykonawca lub inwestor dadzą nam sygnał, jeśli produkt był nienależyty, słaby. Żadne deklaracje nie zapewnią stuprocentowej gwarancji, że produkt jest dobry. Wykonawca i inwestor to najlepsze źródło wiedzy o jakości.

GHB.PL: …a czy znaki jakości, które coraz częściej można zobaczyć na opakowaniach produktów, np. Pewny Cement, Gwarantowany Styropian, są rzeczywiście wyznacznikiem wysokiej klasy tych wyrobów? Warto się nimi sugerować?

J.P.: Uważam, że są to jedynie symbole, znaczki i nic poza tym. Rzeczywiście mogą mieć wpływ na decyzję klienta, kiedy widzi na półce produkty ze znaczkiem i bez, jednak to czym dany wyrób jest rzeczywiście, okazuje się troszeczkę później, po zastosowaniu. Jeżeli inwestor/wykonawca rozczaruje się działaniem nabytego towaru, w przyszłości będzie unikał danego producenta, a nawet sklepu, w którym kupił jego produkt. Dlatego jest dla nas bardzo ważne, aby nasz asortyment obejmował wyłącznie towary najlepszej jakości.

GHB.PL: Podsumowując, najlepszą weryfikacją jakości są opinie klientów.

J.P.: Tak i jest to też najlepsza forma reklamy, która funkcjonuje od zamierzchłych czasów, kiedy nie było internetu, radia, telewizji, prasy, a ludzie przekazywali sobie informacji przede wszystkim werbalnie/ustnie. W naszym przypadku jakieś 50% nowych klientów, dowiaduje się o naszej hurtowni, asortymencie, jakości usług, właśnie „pocztą szeptaną”.

janex barlinek poleca papy Villas - ghb.pl - materiały budowlaneGHB.PL: spójrzmy teraz na jasną stronę mocy. Które spośród produktów wypuszczonych na rynek w przeciągu ostatniego roku, pozytywnie Pana zaskoczyły i dlaczego. Czy była to cena, jakość, innowacyjność, a może wyjątkowo duże zainteresowanie klientów?

J.P.:
Trudno mi wymienić na poczekaniu kilka takich produktów, ale jeden rzeczywiście utkwił mi w pamięci, jest to papa Villas, którą zacząłem kupować na początku tego roku za namową przedstawiciela handlowego. Ostrożnie podszedłem do sprawy. Najpierw był to mały zakup, później nieco większy, wreszcie całkiem duży pod inwestycję, która została zrealizowana z naszym udziałem. Klient był zadowolony, a co za tym idzie, my również.

GHB.PL: Z jakich promocji/ofert specjalnych mogą aktualnie skorzystać klienci hurtowni Janex?

J.P.: Promocje trwają na miarę naszych możliwości przez cały rok. W okresie, kiedy mamy dużo pracy, bo w budowlance trwa tzw. sezon, są to trzy produkty promowane w lokalnych portalach internetowych i oczywiście w gablotce w sklepie. Kiedy czasu jest nieco więcej, promocje zmieniają się z większą częstotliwością, wychodzimy też z reklamą w teren. Przy bramie składu wystawiamy specjalny display reklamowy, który zachęca przejeżdżających klientów do zatrzymania się u nas i zrobienia zakupów. Wszystko uzależnione jest od ilości wolnego czasu. W tej chwili promujemy trzy produkty:
zaprawę do cienkich spoin firmy Izolbet, furtki do ogrodzeń panelowych Plast-Met oraz membranę o gramaturze 125g, którą sprzedajemy we współpracy z centralą GHB w ramach superpromocji.

GHB.PL: Na koniec proszę powiedzieć naszym słuchaczom / czytelnikom, dlaczego warto wpaść na zakupy właśnie do składu Janex w Barlinku.

J.P.: Wpaść warto, ponieważ u nas klient otrzyma rzetelną wiedzę na temat produktów, uzyska dogodną formę płatności, na pewno dostanie upust przy większych zakupach i zostanie potraktowany tak, jak każdy klient by sobie życzył.

GHB.PL: Panie Janku, bardzo dziękuję za rozmowę, życzę dalszych sukcesów biznesowych i pozabiznesowych, a wszystkich naszych słuchaczy zapraszam do odwiedzenia strony internetowej hurtowni Janex: adres to www.janex-barlinek.pl Jeszcze raz dziękuję za rozmowę.

J.P.: Dziękuję bardzo.

Może zainteresować cię również:

Hurtownia Janex – związek Barlinka z Berlinem a materiały budowlane
Poznaj prężną ekipę hurtowni Janex Barlinek cz.1
Poznaj prężną ekipę hurtowni Janex Barlinek cz.2
Promocje w hurtowni budowlanej Janex – zachodniopomorskie

Zapraszamy na:

Profil hurtowni JANEX
Strona internetowa hurtowni JANEXFacebook